Kalori dibakar naik tangga
Jawapan ringkas
Naik tangga membakar kira-kira 203 kcal dalam 30 minit bagi orang seberat 70 kg pada tahap Sederhana. Dalam sejam pula, kira-kira 406 kcal dibakar.
- 30 minit, 70 kg
- 203 kcal
- 1 jam, 70 kg
- 406 kcal
- MET yang digunakan
- 6.8
- Usaha atau rentak
- Sederhana
Ringan sepadan dengan naik tangga perlahan-lahan, Sederhana rentak biasa dan Berat rentak laju. Aplikasi menggunakan kadar yang sama untuk mesin panjat tangga.
Kalori dibakar mengikut berat badan
Anggaran kcal bagi setiap tahap usaha yang ada dalam aplikasi Nibbs untuk naik tangga. Pilih tahap yang sepadan dengan keseluruhan sesi, termasuk rehat pendek yang biasa.
| Tahap usaha | 50 kg | 60 kg | 70 kg | 80 kg | 90 kg | 100 kg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ringan4.5 MET | 88 kcal | 105 kcal | 123 kcal | 140 kcal | 158 kcal | 175 kcal |
| Sederhana6.8 MET | 145 kcal | 174 kcal | 203 kcal | 232 kcal | 261 kcal | 290 kcal |
| Berat9.3 MET | 208 kcal | 249 kcal | 291 kcal | 332 kcal | 374 kcal | 415 kcal |
| Tahap usaha | 50 kg | 60 kg | 70 kg | 80 kg | 90 kg | 100 kg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ringan4.5 MET | 175 kcal | 210 kcal | 245 kcal | 280 kcal | 315 kcal | 350 kcal |
| Sederhana6.8 MET | 290 kcal | 348 kcal | 406 kcal | 464 kcal | 522 kcal | 580 kcal |
| Berat9.3 MET | 415 kcal | 498 kcal | 581 kcal | 664 kcal | 747 kcal | 830 kcal |
- Ringan:
- Santai, usaha ringan.
- Sederhana:
- Usaha yang stabil dan terasa. Setiap rekod baharu dalam aplikasi bermula pada tahap ini.
- Berat:
- Mencabar dan sukar dikekalkan.
Cara angka ini dikira
Kalori dibakar = (MET − 1) × berat badan dalam kg × masa dalam jam
MET membandingkan tenaga yang digunakan sesuatu aktiviti dengan tenaga ketika duduk berehat. Nibbs menolak 1 MET, iaitu tenaga yang badan anda gunakan ketika rehat (kira-kira 1 kcal bagi setiap kg sejam), jadi ia hanya mengira kalori tambahan daripada aktiviti itu. Aplikasi membundarkan hasilnya kepada nombor bulat kcal yang terdekat.
Contoh pengiraan (Sederhana, 70 kg, 30 minit): (6.8 − 1) × 70 × 0.5 = 203 kcal.
| Tahap usaha | MET | Kod Compendium |
|---|---|---|
| Ringan | 4.5 | Model usaha |
| Sederhana | 6.8 | 17131 |
| Berat | 9.3 | Model usaha |
Baris Compendium untuk naik tangga: kod 17131, 6.8 MET.Teks asal Compendium: “Stair climbing, general”
Ringan, Sederhana dan Berat datang daripada model usaha Nibbs. Ia kadar anggaran, berdasarkan kod Compendium 17133, 17131, 17134. Ia bukan ukuran berasingan bagi naik tangga. Kod hanya dipaparkan di sebelah sesuatu tahap apabila kadarnya sama dengan baris di atas.
Soalan lazim
Berapa kalori dibakar ketika naik tangga selama sejam?
Kira-kira 406 kcal bagi orang seberat 70 kg pada tahap Sederhana. Pada tahap yang sama, orang seberat 50 kg membakar kira-kira 290 kcal dan orang seberat 100 kg kira-kira 580 kcal.
Adakah naik tangga pada tahap usaha lebih tinggi membakar lebih banyak kalori?
Ya. Bagi orang seberat 70 kg, 30 minit membakar kira-kira 123 kcal pada tahap Ringan, 203 kcal pada tahap Sederhana dan 291 kcal pada tahap Berat. Pilih tahap yang sepadan dengan keseluruhan sesi, termasuk rehat pendek yang biasa.
Kenapa angka ini lebih rendah berbanding sesetengah kalkulator lain?
Nibbs hanya mengira kalori yang anda bakar melebihi kadar rehat anda. Ia menolak 1 MET, iaitu kira-kira 1 kcal bagi setiap kg berat badan sejam, kerana badan anda membakar sebanyak itu walaupun anda duduk diam. Kalkulator yang mengira jumlah kalori turut memasukkan tenaga rehat ini, jadi angkanya lebih tinggi.
Bagaimana cara merekod naik tangga dalam Nibbs?
Tambah Berjalan naik tangga daripada pustaka senaman, masukkan tempohnya dan pilih Ringan, Sederhana atau Berat. Nibbs menggunakan berat badan dalam profil anda untuk menganggar kalori. Anda boleh menggantikan anggaran itu dengan angka anda sendiri.
Rekod naik tangga dalam Nibbs dan dapatkan anggaran kalori secara automatik
Nibbs ada pustaka lebih 1,200 senaman. Tambah senaman dan Nibbs menggunakan berat badan anda untuk menganggar kalori, bersama makanan yang anda rekod.
Kalori dibakar dalam aktiviti berkaitan
Nilai ialah kcal dalam 30 minit bagi orang seberat 70 kg, pada tahap usaha lalai aplikasi atau rentak yang ditunjukkan di setiap halaman.