Kalori dibakar bouldering
Jawapan ringkas
Bouldering membakar kira-kira 273 kcal dalam 30 minit bagi orang seberat 70 kg pada tahap Sederhana. Dalam sejam pula, kira-kira 546 kcal dibakar.
- 30 minit, 70 kg
- 273 kcal
- 1 jam, 70 kg
- 546 kcal
- MET yang digunakan
- 8.8
- Usaha atau rentak
- Sederhana
Sederhana menggunakan baris bouldering dalam Compendium. Ringan dan Berat menggunakan kadar memanjat yang lebih rendah dan lebih tinggi. Kira masa anda di dinding, termasuk rehat pendek yang biasa.
Kalori dibakar mengikut berat badan
Anggaran kcal bagi setiap tahap usaha yang ada dalam aplikasi Nibbs untuk bouldering. Pilih tahap yang sepadan dengan keseluruhan sesi, termasuk rehat pendek yang biasa.
| Tahap usaha | 50 kg | 60 kg | 70 kg | 80 kg | 90 kg | 100 kg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ringan5.8 MET | 120 kcal | 144 kcal | 168 kcal | 192 kcal | 216 kcal | 240 kcal |
| Sederhana8.8 MET | 195 kcal | 234 kcal | 273 kcal | 312 kcal | 351 kcal | 390 kcal |
| Berat10.5 MET | 238 kcal | 285 kcal | 333 kcal | 380 kcal | 428 kcal | 475 kcal |
| Tahap usaha | 50 kg | 60 kg | 70 kg | 80 kg | 90 kg | 100 kg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ringan5.8 MET | 240 kcal | 288 kcal | 336 kcal | 384 kcal | 432 kcal | 480 kcal |
| Sederhana8.8 MET | 390 kcal | 468 kcal | 546 kcal | 624 kcal | 702 kcal | 780 kcal |
| Berat10.5 MET | 475 kcal | 570 kcal | 665 kcal | 760 kcal | 855 kcal | 950 kcal |
- Ringan:
- Santai, usaha ringan.
- Sederhana:
- Usaha yang stabil dan terasa. Setiap rekod baharu dalam aplikasi bermula pada tahap ini.
- Berat:
- Mencabar dan sukar dikekalkan.
Cara angka ini dikira
Kalori dibakar = (MET − 1) × berat badan dalam kg × masa dalam jam
MET membandingkan tenaga yang digunakan sesuatu aktiviti dengan tenaga ketika duduk berehat. Nibbs menolak 1 MET, iaitu tenaga yang badan anda gunakan ketika rehat (kira-kira 1 kcal bagi setiap kg sejam), jadi ia hanya mengira kalori tambahan daripada aktiviti itu. Aplikasi membundarkan hasilnya kepada nombor bulat kcal yang terdekat.
Contoh pengiraan (Sederhana, 70 kg, 30 minit): (8.8 − 1) × 70 × 0.5 = 273 kcal.
| Tahap usaha | MET | Kod Compendium |
|---|---|---|
| Ringan | 5.8 | Model usaha |
| Sederhana | 8.8 | 15534 |
| Berat | 10.5 | Model usaha |
Baris Compendium untuk bouldering: kod 15534, 8.8 MET.Teks asal Compendium: “Rock climbing, free boulder”
Ringan, Sederhana dan Berat datang daripada model usaha Nibbs. Ia kadar anggaran, berdasarkan kod Compendium 15537, 15534, 15536. Ia bukan ukuran berasingan bagi bouldering. Kod hanya dipaparkan di sebelah sesuatu tahap apabila kadarnya sama dengan baris di atas.
Soalan lazim
Berapa kalori dibakar ketika bouldering selama sejam?
Kira-kira 546 kcal bagi orang seberat 70 kg pada tahap Sederhana. Pada tahap yang sama, orang seberat 50 kg membakar kira-kira 390 kcal dan orang seberat 100 kg kira-kira 780 kcal.
Adakah bouldering pada tahap usaha lebih tinggi membakar lebih banyak kalori?
Ya. Bagi orang seberat 70 kg, 30 minit membakar kira-kira 168 kcal pada tahap Ringan, 273 kcal pada tahap Sederhana dan 333 kcal pada tahap Berat. Pilih tahap yang sepadan dengan keseluruhan sesi, termasuk rehat pendek yang biasa.
Kenapa angka ini lebih rendah berbanding sesetengah kalkulator lain?
Nibbs hanya mengira kalori yang anda bakar melebihi kadar rehat anda. Ia menolak 1 MET, iaitu kira-kira 1 kcal bagi setiap kg berat badan sejam, kerana badan anda membakar sebanyak itu walaupun anda duduk diam. Kalkulator yang mengira jumlah kalori turut memasukkan tenaga rehat ini, jadi angkanya lebih tinggi.
Bagaimana cara merekod bouldering dalam Nibbs?
Tambah Bouldering daripada pustaka senaman, masukkan tempohnya dan pilih Ringan, Sederhana atau Berat. Nibbs menggunakan berat badan dalam profil anda untuk menganggar kalori. Anda boleh menggantikan anggaran itu dengan angka anda sendiri.
Rekod bouldering dalam Nibbs dan dapatkan anggaran kalori secara automatik
Nibbs ada pustaka lebih 1,200 senaman. Tambah senaman dan Nibbs menggunakan berat badan anda untuk menganggar kalori, bersama makanan yang anda rekod.
Kalori dibakar dalam aktiviti berkaitan
Nilai ialah kcal dalam 30 minit bagi orang seberat 70 kg, pada tahap usaha lalai aplikasi atau rentak yang ditunjukkan di setiap halaman.